Korlátlan kalandozások itthon és Európában. Travel and Gastro

Fishansuperman

Fishansuperman

Salátákkal a világ körül vol. 1.

2017. augusztus 13. - Tamás Gergely

A világon mindenhol készítik és kedvelik, előételnek vagy köretnek, magában vagy hússal, esetleg tojással, a lényeg, hogy könnyű és friss legyen. A következő bejegyzésben 12 salátát mutatunk meg, amelyek ikonikusak és meghatározóak. Fogyasszátok egészséggel.

12. Peru: Solterito

Ez a saláta Peru Arequipa tartományból indult hódító útjára. A benne található, a helyre jellemző alapanyagok és az egyszerűsége teszi igazán naggyá. De nézzük miből is áll össze. Alapját a burgonya adja, amelynek ez a vidék az őshazája, mellé fava bab, vagy lóbab, hagyma, kukorica és rocoto chili paprika dukál, amelyektől tényleg perui ízvilága lesz a salátának. Korianderrel fűszerezik, és quesillo sajttal gazdagítják. Az étel jellegzetessége az egyforma kockákra vágott alapanyagok, amelyeket bőven olívaolajjal locsolnak meg. Ahány ház annyi szokás, tartja a mondás, ez itt is igaz, valaki édesburgonyával, paprikával, garnélával gazdagítják. A fűszerezés is hasonlóan működik, koriander helyett petrezselymet is alkalmaznak. Ezt a salátát általában hidegen fogyasztják és főleg nyáron, amelyre a neve is utal. Remek lehetőséget kínál a tovább formálásra, hiszen az egyszerű alapanyagokat sok mindennel ki lehet egészíteni. Jamie Oliver receptje mellett számos ismert séfnek meg van a rá jellemző jellegzetes Solteritoja.

Recept

11. USA, Kalifornia: Cobb Saláta

Amerikára jellemzően ez is egy titokzatos, legendákkal teli Hollywoodi történet. Feltalálásának háttere nem egyértelmű, de valószínű, hogy a Los Angeles-i filmgyártás központjában található Brown Derby étteremben készült el először. Nevét az étterem tulajdonosáról kapta, Robert Howard Coppnak csak éjjel jutott ideje enni, ezért séfje Paul J. Posti ezt a kiadós salátát kínálta neki. Ennek a salátának a legnagyobb előnye, hogy a maradékokat is felhasználhatjuk hozzá. A sült csirkét és a szalonnát, a főtt tojást összekeverjük a különböző apróra vágott salátákkal (jégsaláta, vízitúra, endívia, római saláta), ezt egészítik ki avokádóval, paradicsommal, metélőhagymával és Roquefort sajttal. Az egészet egy vörös boros vinaigrette dob fel. Gyakran tartalmaz fekete olajbogyót is. Ma már modern változatában megjelenhet az alma is.

Recept

salad-791891_960_720

10. Olaszország, Toszkána: Panzanella

A Toszkán vidékre oly jellemző színek, illatok és ízek jelennek meg egy tányéron ebben a salátában. Mint minden jellegzetesen egyszerű ételt, ezt is a szegénység és a józan ész szülte meg, ez az igazi cucina povera. Első leírása a 16. századból származik, Bronzino leírásaiból ismerjük, neve lehet panmolle is. Ez az egyszerű saláta alapját a 20. században a hagyma adta, ma már inkább a paradicsom az. De a legfontosabb hozzávaló a régióra jellemző alapanyag, a kenyér. A megmaradt, kissé száraz kenyeret tették finomabbá az által, hogy olívaolajba áztatták. Ezt gazdagítja a paradicsom, a hagyma, melyet sóval és borssal, valamint ecettel fűszereznek. Ma már szinte mindennel felturbózhatják, de egy igazi lokálpatrióta firenzei ezt nem nézné jó szemmel. Mindenképp a világ legegyszerűbb salátája.

Recept

Italian_Panzanella

9. Görögország: Horiatiki saláta

Na ez az amit mindenki ismer, persze nem így. De nézzük a hozzávalókat, paradicsom, uborka, lila hagyma, kalamata olajbogyó és feta, valamint rengeteg extra szűz olívaolaj, na és persze sok finom oregánó. Akkor már mindenki kitalálta, hogy ez a jól ismert görög saláta. A világ egyik legikonikusabb salátája, amelyről mindannyiunknak egy görög tengerparti nyaralás emléke ugrik be. Ahány régió, annyi saláta, így minden szigeten és a szárazföldön is a régiókban eltérő a készítés módja. A Horiatiki név jól jellemzi, hiszen ez egy egyszerű, gyors étel, amely a paraszti asztalokról indult világhódító útjára. Ja és az igazi görög salátába nem vágjuk a fetát apróra, hanem egy jó nagy szelet kap helyet a tetején.

Recept

gorog

8. Thaiföld: Yum won sen

Az ország jellegzetességei a saláták, amelyeket büfékben fogyasztanak. Jellemző rájuk, hogy nem tartalmaznak nyers zöldségeket, és fő alapanyaguk a tészta. A Yum won sen egy üvegtészta alapú saláta, amelyet főleg a celofán tésztából, vagy babtésztából készítenek, ezt nálunk üvegtésztaként árulják. Ez a tésztafajta mungóbablisztből készül, és egész Ázsiában használatos. Ehhez adják a szárított garnélát, a földimogyorót és a koriandert. A halszószos, thai chilis és lime – os öntettől válik igazán pörgőssé az egész étel. A Thai yamok (jelentése: keverve) igazán őszinte és friss ételek, amelyek kevés kalóriát tartalmaznak, ezért bármely napszakban fogyaszthatóak.

Recept

7. USA: Caesar saláta

Ez az a saláta, amely annyira közismert, hogy már a McDonald’s is árusítja. Amerika kedvence, amely Mexikóból származik. Az olasz bevándorló Caesar Cardini találta fel. Julia Child, az amerikaiak nagyasszonya is írt eme remek salátáról, beszámolója szerint gyermekkorában evett Cardin éttermében. Rosa Cardini szerint az eredeti recept nem tartalmazott soha szardellát, annak ízhatását a Worchester szósz akkor köszönhető. Előzménysalátája az Aviator saláta, amelyet Cardini testvére készített, tartalmazta ezt az összetevőt. A saláta hagyományos összetevői közül a meghatározó ízeket, a római saláta, a grill csirke, a tojás és a parmezán adja. Ezt egészíti ki a fokhagymás krutonnal, amit olívaolajon sütnek készre. Fontos, hogy a parmezán nagy darabokban kerül a salátára. A dresszing tartalmaz citromlevet, olívaolajat, sót és borsot és zúzott fokhagymát. Rengeteg változata készül ma már, készülhet más fajta salátákkal, kapribogyóval és egyéb kemény olasz sajtokkal is. Egyszerűsége és jellegzetes íze miatt válhatott a világ egyik kedvenc salátájává.

Recept

Caesar_salad_(2)

6. Indonézia: Gado – gado

A nevében szereplő ige indonéz jelentése rizs nélkül fogyasztva. Szó szerint fordítva keverék. Tehát ez a saláta egy mix, amely tápanyagokban gazdag alapanyagokat tartalmaz. Jellemző összetevői párolt zöldségek, kemény tojás, sült tofu, tempeht és longtont, valamint olyan egzotikus összetevőket, mint a chayote tök, ezt locsolják meg a földimogyorós mártással. Ez darált földimogyorót, nádcukrot, garnélapasztát, tamarind lét, zöld citromlét, és vizet tartalmaz. Gyakori zöldség a salátában még a burgonya, az uborka, a káposzta, spenót, zöldbab, és bármi ami a hűtőben lapul. Ez teszi igazán zseniálissá ezt a salit, hiszen bármilyen maradékot felhasználhatunk hozzá.

Recept

Gado-gado_in_Jakarta

5. USA, New York: Waldorf saláta

A legikonikusabb saláta a világon, amelynél a zeller és a az alma dominál. New York – ból indult világhódító útjára, a híres Waldorf – Astoria szállodából. 1893 március 4 – én a Szent Mária Kórház gyermekrészlegének tiszteletére adott jótékonysági bálra fejlesztette ki, a hotel főpincére (maître d’hôtel) Oscar Tschirky. Az eredeti recept nem tartalmaz dióféléket, de az 1928 – as Rector Cook Book – ban megjelent recept már igen. A Larousse szerint csak almát, zellert, diót tartalmazhat, ezt klasszikus majonézzel kevernek össze. Néha szárított gyümölcsöt adnak hozzá, a majonéz helyett joghurtos öntetet használnak. Ez a mai napig modern és vagány saláta az ínyencek kedvence.

Recept

Waldorf_Salad

4. Guatemala: Fiambre

Ezt a salátát halottak napján készítik, lényege, hogy az elhunytak kedvenc ételeit teszik egy tálra. A recept házról – házra változik, van hogy több mint 50 féle hozzávalót tartalmaz. A saláta gyakran tartalmaz kolbászokat, felvágottakat, pácolt zöldségeket, baby kukoricát, hagymát, céklát, pacaya virágot, olajbogyó, sajtok és húsok. Az alapanyagok sokszínű felhasználása miatt számos lehetőséget kínál az újra alkotásra, ezért a világon számos fajtája létezik.

Recept

Fiambre!

3. Finnország: Rosolli

Ezt a salátát a finnek hagyományosan karácsonykor eszik, a legfontosabb alapanyaga a cukorrépa és a cékla, de létezik céklamentes változata is. A Hme agrár régióból származó ételt gyakran kiegészítik sárgarépával, almával, burgonyával és pácolt heringgel. A dresszing mindig habtejszínből, cukorból és olajból készül. Van sárga változata, amely karórépából készül, cékla nélkül. Az ételre jellemző, hogy általában üveg tálba teszik, rétegezve, hogy a gyönyörű színek egymástól kissé elkülönülve kirajzolódjanak. Ezt a salátát mindenképp érdemes továbbfejleszteni, hiszen az ecetes ízekkel játszva, a hozzávalók listáját tovább bővítve még komplexebb ebédet, vagy vacsorát kaphatunk

Recept

Rosolli_2

2. Franciaország: Niçoise

A Niçoise vagy Nizzai saláta igazán hangulatos, ahogy a város maga is, ez az étel olyan magasságokba jutott mint a Cesar, azonban sokkal régebbi hagyományai vannak. Gordon Ramsey szerint a legszebb, Delia Smith szerint a legjobb, tehát van valami ebben az igazán egyszerű és nagyszerű saliban. Már a 19. században ismert volt egy paradicsomot, szardellát és olívaolajat tartalmazó kombináció, amely főleg a szegények étele volt, később a Henri Heyraud 1903-as receptje a La Cuisine à Nice – ban jelent meg, ez már piros paprikát és olívabogyót is tartalmazott, de kizárta a tonhalat és a tojást. Később többen többféleképpen értelmezték, 2016 – ban Hélène Darroze Michelin csillagos séf egy zöldbabot és burgonyát tartalmazó receptet közölt a Facebookon, amely igen csak ellenséges reakciókat váltott ki. A Niçoise saláta összetevői mai napig vita tárgyát képezik, Nigella Lawson szerint mindenkinek van véleménye arról, hogy mi nem kell hozzá.  Auguste Escoffier szerint kell hozzá zöldbab és burgonya, tehát ezt vesszük alapul. Hagyományosan paradicsom, Niçoise olajbogyó, szardella és keménytojás, ezt kiegészítik zöld babbal (zárójelben kis farokkal), burgonyával, mogyoróhagymával valamint articsóka szívvel. Szerintem mindenki a hangulatához megfelelően egészítse ki a hagyományos saláta alapot és élvezze a mediterrán ízeket.

Recept

1024px-Salade_niçoise_ingredients

1. Franciaország: Lyoni saláta, vagy salade lyonnaise

Lyon a francia gasztronómia fővárosa, ahol a Michelin csillagos séfek és éttermek emelkednek ki, ahova minden ínyenc vágyik, ott egy egyszerű saláta veszi le a lábáról a világot. Az alapját egy salátamix alkotja amely  Friseé salátából, galambbegy salátából és pitypang levélből készül. Ehhez keverik a sült bacon szalonnát, amely helyett csirkemájat is használtak régen, és a krutont. Eme kulináris mennyország tetejére ültetik koronaként a buggyantott tojást, amelyet elvágva a sárga láva körbeöleli a salátát. A salátához dióolajból, esetleg olívaolajból balzsamecetből készült vinaigrette kerül.  A lyoni saláta igen népszerű Franciaországban. Lyonban apró éttermekben un. Bouchonokban szolgálták fel, főleg húsételek kísérőjeként. A Bouchonok története a 17. – 18. századra vezethető vissza, amikor is a Lyon – i arisztokrácia elszegényedett, ezért a sok étterem megszűnt, amelynek hatására sok séf, konyhai dolgozó vált munkanélkülivé, ezek az emberek alakították a Bouchonokat, amelyek olcsó és kiadós ételeket szolgáltak fel a selyem dolgozóknak főleg. Egyszerű és gyors, miért ne lenne ez a legjobb francia saláta.

Recept

Salade_lyonnaise

A világ salátáit tovább kutatjuk és folytatjuk, addig is készítsétek el ezeket az ikonikus salátákat.

By Északtour and Stb.

A bejegyzés trackback címe:

https://halbanpacolt.blog.hu/api/trackback/id/tr1012746780

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása