A pizza mindig jó, gyorsan elkészíthető, bármivel megpakolható és általában mindenki kedveli, ahogy mi is. A pizza tésztát kenyérsütőben is el lehet készíteni, de hamar megvan kézzel gyúrva is. A pizza egy klasszikus olasz étel, de a mai modernebb változata a 18., vagy a 19. század elején alakult ki. A pizza szó eredete bizonytalan, először egy latin szövegbe került elő 997 - ből Gaeta városából, amely Dél - Olaszországban található, és azt írja le, hogy a bérlő karácsonyra és húsvétra készítsen tizenkét pizzát a püspöknek. Az ókori görögben a pikte erjesztett tésztát jelent, ebből alakult ki a pikta, majd a pita, és a pizza valószínűleg. Az ókori görög pissa tetőteret, a petea korpás kenyeret jelent, ebből is kifejlődhetett. Az olasz pizzicare szó jelentése "tépni", amely arra utal, hogy a pizzát gyorsan lehet fogyasztani, ez a szó a korábbi pizzo (pont) szóból ered.
A pizza fejlődése már az ókori Görögországban elkezdődik, amikor a kenyeret befedik gyógynövényekkel, sajttal, és olajokkal, majd a rómaiak bizonyos placente caket készítenek, amelyet mézzel és babérlevéllel ízesítenek, a tetejét sajttal fedik be. A pizzák elődei voltak kerek kenyerek, amelyeket sóval, zsírral, fokhagymával, sajttal, bazsalikommal ízesítettek, ebből alakultak ki a mai pizzák ősei a 18. és a 19. században. És innen már legenda a pizza mai alakjának első szóvivőjének a kialakulása, a Pizza Margherita legendája szerint 1889 - ben, Olaszország egyesítésekor bizonyos Raffaele Esposito készítette, a szavojai I. Umberto király és Margherita di Savoia királyné látogatására, a pizzán megjelentek az olasz zászló színei, a piros, a paradicsom, a fehér a sajt, a zöld a bazsalikom voltak, és a királynő tiszteletére lett Margherita, de ezt a legújabb kutatások kizártnak tartják. A pizza receptje 1866 - ig vezethető vissza, bizonyos Francesco DeBouchard Nápolyi szokások és hagyományok című könyvében leírja a legnépszerűbb pizza receptjét, amely paradicsomos alapra sajtot, bazsalikomot és szeletelt mozarellát tettek. De ez sem biztos, de ami biztos, hogy a pizza mára világ egyik legnépszerűbb ételévé nőtte ki magát. Amerikába olasz bevándorlók vitték be, majd 1905 - ben Lombardi néven megnyílt az ország első pizériája, amely ma is áll New Yorkban a Spring Street sarkán. Amerikában a hamburger után a legnépszerűbbétellé vált, kialakultak az olyan nagy láncok, mint pl. a Domino, a Pizza Hut, Papa John, stb. 2009 - ben három hagyományos nápolyi pizza (margherita, marinara, margherita extra) megkata az EU-tól a STG (Specialità Tradizionali Garantite - Traditional Guaranteed Specialty) címkét. Ennyit a történelemről, de nézzük a receptem.
Hozzávalók a pizza tésztához:
- 1 kg 00 - ás liszt (Le 5 Stagioni)
- 500 g víz
- 30 g só
- 1 ek olíva olaj
- 1 ek szőlőmag olaj
- 2 g szárított élesztő
- bazsalikom
- oregánó
- rozmaring
- majoránna
Kenyérsütőbe a nedves majd a száraz hozzávalókat beletesszük, majd dagasztó programon összedolgozzuk.
Elkészítés:
1. A tálba szitáljuk a lisztet.
2. A közepébe egy mélyedést készítünk és beletesszük a többi hozzávalót, majd simára gyúrjuk.
3. 20 - 30 percig kelesztjük, majd a tésztát szét adagoljuk, annyi felé, ahány tepsit szeretnénk, ez kb. 5 - 6 nagyobb tepsire elég.
4. A kenyérsütőből vagy a kézzel készített tésztát kinyújtjuk, majd a kiolajozott tepsibe rakjuk és jöhet az alap és a feltét.
Hozzávalók paradicsomszósz:
- 1 doboz sűrített paradicsom (házi még jobb)
- 1 doboz hámozott paradicsom, v. 6 - 7 friss hámozott paradicsom
- 1 ek ketchup
- 4 - 5 cikk fokhagyma
- fekete bors
- fehér bors
- bazsalikom
- oregánó
- rozmaring
- majoránna
- olíva
- só
Elkészítés:
1. A fokhagymát apróra vágjuk, majd olíván megdinszteljük
2. Hozzáadjuk a paradicsompürét, a ketchupot, a hámozott paradicsomot, ha friss akkor vágjuk nagyobb cikkekre, majd fűszerezzük.
3. Pár percig forraljuk.
A feltét:
- füstölt tarja
- lila hagyma
- brokkoli
- kukorica
- gomba
- zöldborsó
- sárgarépa
- és ami tetszik
A feltéteket úgy variáljuk, ahogy nekünk tetszik.
Jó étvágyat. :)